fbpx

5 tipů, jak děti pořád neopravovat aneb řekněte STOP korekcím

„Ale tohle přece není oranžová, to je žlutá, prosím tě. Ne, takhle to nepatří, ta kostka patří sem. Ukaž, já ti pomůžu, sem patří ten dílek. Vidíš?“ Možná jsme v době coronavirové zapomněli na všechny dětské koutky, herničky, kurzy, ale na co nikdy nezapomínáme je dobrá rada. Radíme každému, zejména těm mladším, kteří nejsou na tomhle světě tak dlouho…já ale věřím, že to není se špatným úmyslem. Jen nás možná nikdy nenapadlo, co to v dětech způsobuje. Nás dospělé už opravuje málokdo, a tak jsme zapomněli, jaké to je. Jak nebýt věčným korektorem svých dětí a i těch sousedovic?

Dobrá rada nad zlato

Ať už si to uvědomujeme nebo nikoliv, v nás dospělých je přirozená touha předávat ostatním své zkušenosti. Ale hranice mezi učením a poučováním je velmi tenká. Schválně, se dnes, přesně od chvíle, kdy dočtete tento článek zaměřte na to, kolikrát denně své dítě opravujete a jak.

Nebo víte co? Zažijeme si to z druhé strany. Vaříte večeři a přijde na návštěvu vaše máma a říká: „Ale ne, do té omáčky se nehodí tolik pepře. A s tou solí šetři, ať to nepřesolíš. Možná bych do toho ještě dala smetanu. Ta ti to krásně zjemní. A když tam dáváš tu jíšku, tak to rychle míchej. Co kdyby sis na to vzala metličku?“ Jak se v tom cítíte? Jste rozčílení? Připadáte si neschopně? Chce se vám tu omáčku dodělat nebo předat vařečku mámě a dát si nohy nahoru?

Myslíme to dobře, ale…

My rodiče to zkrátka myslíme dobře. Chceme ten velký svět děťátku ukázat a naučit ho, co nejvíc. Proto mám pro vás návrh. Až budete zítra vstávat ke svému pokladu, vyndejte papír a napište čárku při každém pokusu o opravu. Na konci dne je sečtěte a uvidíte, jak jste na tom.

  • Pod 10 oprav: Ještě je, co zlepšovat, ale dobrá práce.
  • Pod 5: Jste mistři.
  • 0: Expert.

Nejde samozřejmě o to, jestli jste expert nebo nejste. Výsledkem se netrapte. Chtěla jsem vás dovést jen k tomu, abyste se na opravování vědomě zaměřili a zeptali se sami sebe, jestli to tak chcete dělat i dál. Nehledáme dokonalost, ale jen jiný úhel pohledu.

Mezi učením a poučováním je tenká hranice.

5 tipů, jak neopravovat

  1. Předkládejte dítěti takové aktivity, které pro dítě nejsou ani příliš lehké a ani příliš těžké. Zkrátka takové, které odpovídají schopnostem vašeho dítěte (tzn. čeho ve svém věku by měli dosáhnout v jemné motorice). Tzn. skládanka například bude pro roční dítěte výzvou, pro dvouleté ovšem lehkou záležitostí a naopak pro osmiměsíční nemožným úkolem.
  2. Připravujte aktivity/pomůcky/hračky tak, abyste je nemuseli vyndávat za něj a mohlo se obsloužit samo.
  3. Aktivity ukazujte a nepopisujte, jak se dělají! Činy jsou mocnější než slova.
  4. Nechte dítě s danou hračkou chvilku „zápasit“ a pak teprve spěchejte na pomoc. Nemyslím tím ho nechat trápit (to vůbec ne). Jen chvilku pozorujte a pak se zeptejte, jestli chce pomoci.
  5. Pomoc by měla být jemná. Tzn. natočení dílku puzzle, aby to dítě lépe vidělo nebo podržení komínu, když dítě staví kostky. Cílem je, aby dítě mělo pocit, že to dokázalo samone že to za něj udělala máma.

Upřímně, taky s tím bojuju…

Abych tady ale jen nechytračila, tak musím kápnout božskou. I já si dávám pozor, abych syna neopravovala tak často. Naštěstí mám vedle sebe laskavého partnera, který mě na to upozorní, když už to přeháním. Stačí jen:“ Jak to říkáš, těm maminkám :-D?“ A já už vím, že jsem si v duchu ty své čárky přestala dělat a najíždím na staré koleje.

Pokud vás toto téma zaujalo, ale nevíte si rady s tím, jak si s dítětem hrát a co mu pořád vymýšlet, aby se zabavilo nebo vás zajímají témata jako je komunikace, spolupráce, odplenkování, čtení, vývoj dětí a jiné. Připojte se do mého facebookového klubu Růžovka.

Chcete taky zrůžovět? Barvu se štětcem najdete tady.

Mou vášní je pořádání kurzů pro děti do tří let a seminářů pro rodiče. Díky svým zkušenostem Vám poskytnu návod, jak si hodiny s dětmi užít a nejen je “přežít” a na vlastní kůži zažijete, co Vás může v praxi potkat. Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.