fbpx

Jak udělat jarní úklid hraček u dětí?

Pár měsíců nazpět byl internet plný článků tipu „jarní úklid“. Každý rok je to stejné. Uděláte si pořádek ve svém šatníku a bytě rovná se poskládáte do komínků i svůj život a nevyhovující z něj zkrátka vyškrtnete. Napadla mě ale jedna otázka. Když už každé jaro děláme úklidy ve skříních sobě, děláme je i svým dětem? A hlavně JAK??

U nás dospěláků je postup jasný. Otevřeme skříň, vyndáme všechny věci, usoudíme, které džíny nám už opravdu nepadnou a jaké triko jsme neměli asi dva roky, uděláme hromadu a je to. Jenže jak je to u dětí? Zhruba ve dvou letech se pro dítě stává hračka společníkem, do kterého si promítá své zkušenosti z reálného života. Je to prostě kámoš. A teď si představte, že jdete a dáte mu jeho „kamaráda“ do sklepa nebo ho vyhodíte do popelnice! A navíc bez jeho souhlasu.

Co kdyby to někdo udělal vám? Myslím to samozřejmě metaforicky! „Hledáš ty zelené šaty? Ty jsem ti už vyhodila. Prosím tě, neměla jsi je dva roky na sobě a už by ti stejně nebyly!“ „Tome, fakt jsme si spolu užili spoustu zábavy, ale bude lepší, když si vlezeš na půdu. Babička mi představila Karla a ten má mnohem lepší oblečení než ty.“

Jak byste se cítili, kdyby vám někdo vyhodil oblíbenou knihu jen proto, že už mnoho let leží netknutá na poličce?

Fakt si to pamatuješ?

Když jsme o tom přemýšlela, tak jsem si vzpomněla na tu samou situaci. Jak má máma uklízela ve sklepě a vyhodila mi domeček pro panenky a tašku autíček. Řeknete si, že je to blbost, ale já jí to, věřte nebo ne, dodnes vyčítám. Cítím to jako malou křivdu, zastrčenou někde vzadu, hluboko v srdci.

Jsou prostě hračky, na které zapomenete a jejich vyhození vám žíly netrhá. Ale pak jsou ty, které nosíte v srdci, až do dospělosti. Ty důležité. Já v něm totiž neviděla ušmudlaný a zaprášený dům pro panenky, ale viděla jsem ty kouzelné Vánoce, kdy jsem ho uviděla poprvé a hlavně svého dědu, který ho pro mne vyrobil. Díky němu jsem se stala PÁNEM CELÉHO DOMU! Patřil mě a mohly v něm bydlet všechny „kamarádky“ panenky.

Jenže Kubův pokoj začínal čím dál tím víc praskat ve švech. Pokaždé, když jsem tam šla, neměla jsem si  skoro kam sednout a vždy jsem na něco šlápla. A ano, pojmenovala jsem danou kostičku lega nepěknými výrazy. Čím víc hraček vytahoval ze šuplíků, tím méně je chtěl uklízet. Děsil se toho, v jeho očích, velkého množství.  Nevěděl, kde začít a občas opravdu stál v pokoji celý nešťastný a povídal: „Maminko, nevím, co mám dělat dřív.“

Odvážný čin

Upřímně řečeno, fakt se mi příčila představa sebrat polovinu hraček, když bude u babičky a vyhodit je do kontejneru pro dětský domov, prodat nebo někomu je darovat. Nebo je dát tajně do tašky, když bude spát, aby to neviděl. A tak jsem se rozhodla udělat, v mých očích, odvážný čin. On sám prostě rozhodne, která hračka půjde pryč a která ne. A já budu jeho rozhodnutí RESPEKTOVAT!

Opravdu ti dám důvěru a zůstanu při tom s tebou, Kubo!

Změny jsou pro Kubu těžká věc (přiznám se, že i pro mne) a musí se v jeho případě podat citlivě. Takže jsem mu jeden den řekla, že mi není dobře v tom, kolik hraček má okolo sebe, a že se začínáme hodně hádat ohledně uklízení. Bylo by fajn je vytřídit.

A v tu chvíli jsem fakt proklínala tvůrce filmů Příběh hraček. Miluju ty filmy, ale co se týče tématu ztracených a odložených hraček jste nám, rodičům, fakt zavařili, sakra!

Konkrétní plán

„Maminko, co je to vytřídit?“, povídá s obavami v očích Kuba. „To znamená, že hračky rozdělíme na dvě poloviny – jedny, s kterými si už moc nehraješ a druhé, s kterými si ještě hrát budeš.“

A tak jsem přišla s konkrétním návrhem a čekala, co na něj bude říkat.

„Až se domluvíme, že je ten správný čas. Hračky, s kterými si hrát nebudeš, dáme:

 • do sklepa
  • ODPOVĚĎ: Maminko, to ne! Tam jim bude zima a smutno.
 • jiným dětem, které hračky nemají
  • ODPOVĚĎ: To nevím.
 • do tvé skříně
  • ODPOVĚĎ: Jo, to by šlo.

Jak to dopadlo?

Trvalo to dva týdny než přišel ten „správný“ čas. Mám tím na mysli dobu, kdy já jsem připravena přijmout jeho názor a on je připravený na třídění hraček. Upozorňuji, že můj syn nevyhazuje ani obaly od některých hraček. Jsou to pro něj jejich domečky. Přišla jsem k němu a zeptala se, jestli je připraven hračky vytřídit. A vážení, nevěřila jsem svým očím. Můj Kuba celý šuplík rozdělil na dvě hromádky, co půjde do skříně a co bude v šuplíku. Hračky jsme dali do pytle a dali dolů do skříně tak, aby na ně v případě potřeby mohl dosáhnout.

Byla jsem na něj tak pyšná! A na sebe taky! Zvládli jsme to spolu. Večer jsem ho šla uspávat a Kuba se mě zeptal, jestli budu taky třídit, že mi pomůže :-). Jenže já už jsem jarní úklid šatníku za sebou měla (kdyby si tak věděl, jaké kostlivce jsem při něm v sobě našla), tak jsem ho zklamala.

Jděte vlastní cestou respektu

Kdybych to měla celé shrnout do několika bodů:

 1. Řekněte, co potřebujete uklidit a proč- upřímně, žádná manipulace.
 2. Navrhněte pár konkrétních kroků, jak uklidit hračky.
 3. Domluvte se s dítětem, kdy to provedete a hlavně jak.

Proto dělejte jarní úklid s dětmi, ať vidí, že i pro vás je těžké některé věci vyhodit. Vždyť tuhle halenku jste sice neměli pět let na sobě, ale koupily jste si ji tenkrát s kámoškou a ten prima den byl nezapomenutelný. Vždyť i ty kalhoty, které vám už dva roky nejsou si schováváte ve skříni, co kdyby náhodou. Co kdyby po vás někdo chtěl tohle vyhodit.Dali byste to? Nebo byste se cukali a nakonec ho poslali do háje a stejně si věci nechali?

Nezaručuji, že to u všech dětí bude probíhat stejně jako u nás dvou. Ale třeba vás to inspiruje nebo vás  napadne něco jiného, co bude vyhovovat vám oběma. A to spojení „vám oběma“ je dost důležité. Zdá se mi, že někdy chceme po dětech věci, které jsou i pro nás dospělé těžké. Jak to pak mohou dokázat ony?

Mou vášní je pořádání kurzů pro děti do tří let a seminářů pro rodiče. Díky svým zkušenostem Vám poskytnu návod, jak si hodiny s dětmi užít a nejen je “přežít” a na vlastní kůži zažijete, co Vás může v praxi potkat. Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.