fbpx

Jak jsem otevřela své srdce znakování

Kde je ta mateřská láska?

I přes to, že jsem o mateřství a celé té „dovolené“ měla svá očekávání, nic z toho neodpovídalo skutečnosti. Začátky byly prostě hrozné. První čtyři měsíce můj syn jen řval, a tak jsem měla pocit, že vše dělám špatně. Vůbec jsem mu nerozuměla. O nějaké mateřské lásce nemohla být z mé strany ani řeč.

Když jsem pak následně pozorovala kamarádky, jejichž děti uměly říct v roce a půl různý počet slov, ale většina byla nesrozumitelná „hatmatilka“, zalekla jsem se. Při představě, že bych na první Kubova slova čekala tak dlouho a stejně bych neměla jistotu, že se na všem domluvíme, mě opravdu jímala hrůza.
A když jsem takhle jednou zoufalá seděla u počítače a hledala nějakou další možnost, jak zlepšit komunikaci mezi námi nebo alespoň nějakou navázat, objevil se článek o znakování! Ten nápad mě oslovil hned v prvním okamžiku!

Znaky? Co to je?

Oficiální název pro znakování je Baby Signs. Jde o jediný program, který je založen na vědeckém výzkumu dvou doktorek vývojové psychologie, Lindou Acredolo, PhD. a Susan Goodwyn, PhD. Děti se dokáží domluvit pomocí jednoduchých gest dřív než se naučí mluvit. Když jsou připraveny dané slovo říci, tak znak zapomenou. Zažívají úspěchy v komunikaci a to je motivuje k rychlejšímu mluvení.

Znakování omezuje frustraci dítěte, upevňuje citovou vazbu, podporuje emoční inteligenci, zvyšuje IQ a ukazuje, jak jsou ve skutečnosti děti chytré a co všechno vnímají.

První znaky

S Kubou jsem začala znakovat, když mu bylo šest měsíců. Na první znak jsem čekala dva měsíce, ale dostavil se a bylo to „světlo“. Zaujal ho lustr, který jsem pravidelně rozsvěcela nad stolem, kde jsme jedli. Ovšem znak, který nám pomohl nejvíce, byl „horký“. I přesto, že jsme vodu ve vaničce měřili teploměrem, můj partner i já jsme do ní namáčeli loket a zdála se nám v pořádku, Kubovi připadala příliš horká. Ve svých deseti měsících nám dokázal právě pomocí znaku říct, co ho na koupání celou tu dobu rozčilovalo a proč u něj pořád brečel.

Konec se znakováním

Kuba nakonec ovládal 30 znaků a ve 20 měsících přestal znaky používat. Dnes mu jsou skoro tři roky. Mluví ve větách, krásně skloňuje, umí se omluvit, pozdravit a já už ani nedokážu spočítat, kolik slov čítá jeho slovní zásoba. Kamkoliv přijdeme, každý obdivuje, jak nádherně mluví a na čem všem se dokážeme domluvit. A já? Já jsem už druhým rokem lektorkou Baby Signs a předávám tento úžasný způsob komunikace dál.

Porozumění, sblížení, láska

Mohla bych tady psát o hromadě zážitků, které nám přineslo znakování, proč byste právě vy, co tento článek čtete, měli se znakováním začít. Pro mě je ale nejdůležitější, že jsem našla prostředek, který mě a mého syna sblížil. Nikdy nezapomenu, jak pyšný byl u každého znaku, který udělal a jak zářil, když jsem mu rozuměla. Jak mi poprvé znakoval „promiň“, když mě zranil při našem hraní a jak si dokázal říct o „pomoc“, když ji potřeboval.

Nějak se domluvíme

Někdo může oponovat, že se se svým dítětem vždy domluví a já bych mu dala za pravdu. Ale můj syn mi v roce a půl dokázal znaky říct, o čem si chce povídat, že už na té návštěvě nechce být a chce jít domů a že mě má rád. My jsme si s Kubou díky znakování otevřeli své světy a srdce, a to pro mě znamená víc než „se nějak domluvit“.

Mou vášní je pořádání kurzů pro děti do tří let a seminářů pro rodiče. Díky svým zkušenostem Vám poskytnu návod, jak si hodiny s dětmi užít a nejen je “přežít” a na vlastní kůži zažijete, co Vás může v praxi potkat. Můj příběh si můžete přečíst zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.