Dlouho jsem se honičkám bránila, dokud jsem na svém kurzu neměla skupinu dětí, které zkrátka na začátku hodiny překypovaly energií. Později jsem je začala zařazovat jako pravidelnou aktivitu. A musím přiznat, že někdy mi tato aktivita zachránila celou hodinu.
Doporučuji je zařadit, až když jsou děti trochu rozehřáté. Například já to dělám tak, že před honičkou zařadím rozcvičku v podobě tří básniček a pak teprve jdeme na nějaké to běhání. Důvody jsou dva. Za prvé, i vy se před jakoukoliv fyzicky namáhavou aktivitou rozcvičíte. Za druhé, i chtivým běžcům chvíli trvá, než se na honičku správně naladí. A co si budeme povídat, když jako rodič přilítnete s dítětem na hodinu, tak se vám nechce hned zase běhat…
Jinak honičky jsou nejen báječné vybití dětí hned na začátku, ale i když jsou děti divoké nebo neposedné v průběhu hodiny. Mějte na paměti, že po této aktivitě musíte IHNED navázat dalším úkolem. Kouzlo je v tom, že se jedná o řízený pohyb, kterým získáte zpět kontrolu nad programem.
Jenom chci upozornit, že toto jsou honičky vyčtené z knih a mnou vyzkoušené na hodinách a ne něco, co jsem si vymyslela. Schválně jsem vybrala se zvířátky, protože ty se dají dobře napodobit a děti si je umí snadno představit. Navíc u některých se naučí názvosloví pohybu a to je obrovská výhoda, kterou můžete využít u dalších aktivit při hodinách.
Hoď na ještěrku utěrku (18-36m)
„Honím, honím ještěrku.
Hodím na ní utěrku.
Ještěrka se mrská,
jako kocour prská“
Dejte každé mamince utěrku a vysvětlete, že budou honit ještěrku=své dítě. Při slovech „prská“ se chytá dítě do utěrky. Básničku můžete zopakovat třikrát.
Tip: Pozor, ať maminky nehází utěrku doopravdy, ale jen naznačují. Děti jsou totiž schopné běžet i s utěrkou na hlavě (a jasně, že nic nevidí) a nebo po nich mohou uklouznout.
Medvědí tatínek (18-36m)
„V lese chodím potichu,
Ať nevzbudím v kožichu. Medvědího tatínka.
Zlobí se, když nespinká.
Brum, brum, brum!
Na ramena nohy dej a rychle pryč utíkej!“
Děti chodí po prostoru a střídají typy chůzí-našlapování na špičky, dupání, dlouhé kroky, malé kroky. Vy jako medvěd zabručíte a kolébavou chůzí chytáte děti.
Tip: Na tuto honičku doporučuji vyrobit masku medvěda. Stačí jen z papíru a gumičky.
Rybičky,rybičky, rybáři jedou (od 2 let)
Skupina se rozdělí na dvě poloviny. Jedna jsou rybáři a druhá jsou ryby. Rybáři jsou většinou jedna dvojice nebo to ze začátku můžete být vy sami. Po zvolání věty „Rybičky, rybičky, rybáři jedou“ se rybáři rozběhnou a chytají protější stranu. Koho se dotkne, ten se stává rybářem. Hra končí, jsou-li všechny rybky chyceny.
Tip: Básničku můžete vyměnit za „Myšičko myš, pojď ke mně blíž (to říká jedna strana). Nepůjdu kocourku nebo mě sníš (protější strana).“
Smyslem není, aby si to užily JEN děti. I vy jste důležití. Proto zvolte vhodnou obuv a vyberte takovou honičku, která i vám samotným udělá radost. Když totiž do děje vtáhnete nejen děti, ale i sebe. Věřte mi, že vás to se všemi sblíží. Navíc i ty nejotrávenější maminky nadchne dětský smích a vaše energie je povzbudí k akci. Běhejte jako blázni, skákejte, dupejte, zapojte svůj herecký talent. Zkrátka a dobře, dělejte to srdcem.